Opublikowany przez: Monika C. 2019-01-24 15:51:33
Autor zdjęcia/źródło: Designed by Freepik
W dyżurujących placówkach ilość miejsc jest ograniczona, często musimy dowozić dzieci do innych, odległych dzielnic, a maluchy i tak płaczą w nowym środowisku. Co gorsze często się zdarza, że na czas wakacji rozdzielane są nawet rodzeństwa! Wiąże się to z ogromnym stresem i dla dzieci i dla rodziców. Maluchy muszą na nowo się zaaklimatyzować, by po dwóch tygodniach pożegnać się z grupą.
Pracujący rodzice dysponują urlopem w zależności od stażu pracy i rodzaju umowy. W najlepszym wypadku jest to 26 dni rocznie. Rodzice prowadzący działalność gospodarczą nie mają w ogóle płatnego urlopu – wakacyjna opieka nad dziećmi wiąże się więc ze zmniejszonymi dochodami. Rodzice zmuszeni są do brania urlopu osobno, czasem urlopu bezpłatnego. Przez tydzień albo dwa wnukami zajmują się dziadkowie (zazwyczaj też jeszcze są aktywni zawodowo), ale to ciągle za mało.
- Przerwa wakacyjna w przedszkolach jest wynikiem układania harmonogramu pod potrzeby dyrekcji placówek i jej kadry. Ustawa o oświacie jasno wskazuje, że przedszkola są placówkami całorocznymi, w których nie są przewidziane wakacje i ferie, a długość i czas przerw ustalana jest przez dyrekcję placówki we współpracy z rodzicami - mówi Agnieszka Krzyżak-Pitura, prezeska Fundacji “Rodzic w mieście.
Rodzice nie są pytani o potrzeby związane z opieką nad dziećmi w czasie wakacji. Z badań przeprowadzonych przez Ośrodek Rozwoju Edukacji wynika, że jedynie ⅕ dyrektorów przedszkoli bierze pod uwagę zdanie rodziców w sprawie godzin i harmonogramu pracy placówek (Alina Stanaszek, Analiza wyników ewaluacji dotyczących wymagania 3.4 „Rodzice są partnerami przedszkola”, 2012).
Fundacja Rodzic w Mieście opracowała więc, całkowicie anonimową, ankietę na temat działania przedszkola, do którego chodzi Twoje dziecko. Pytania dotyczą sposobu podejmowania decyzji przez dyrekcję przedszkola, uwzględniania potrzeb rodziców itp. Akcję rozpoczynamy w Warszawie - wyniki ankiety przedstawimy Prezydentowi Warszawy, następnie planujemy rozszerzyć ją na cały kraj.
Ankieta posłuży w przyszłości określeniu stanu faktycznego, czy rodzice rzeczywiście mają wpływ na to jak pracuje przedszkole oraz w jakim stopniu placówka słucha i realizuje ich potrzeby.
>>WYPEŁNIJ ANKIETĘ!<<
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
31.0.*.* 2019.01.31 14:22
Prawda
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.